poniedziałek, 31 stycznia 2011

Farby olejne – sposób produkcji

Farby olejne są rodzajem dość wolno wysychających farb, które swoją konsystencją przypominają pastę. W tej odmianie farb, cząsteczki pigmentu (czyli substancji, które nadają barwę innym substancją, które owej barwy nie posiadają) zawieszone są w oleju (najczęściej oleju roślinnym). Zastosowanie znajdują przede wszystkim w malarstwie artystycznym (olejnym), a także w budownictwie (np. maluje się nimi ściany) – choć obecnie, ze względna to, że mogą zawierać toksyczne dla naszego zdrowia pigmenty, to coraz częściej odchodzi się od ich stosowania i zastępuje farbami akrylowymi. Kiedyś stosowano je również do produkcji kulek używanych w paintballu.

Noże – skalpel

Skalpel, to wąski, prosty, niewielkich rozmiarów nożyk chirurgiczny, posiadający jedno, bardzo ostre ostrze. Bardzo często wykonuje się go z TiC (węgliku tytanu), który cechuje się dużą twardością. Używany głównie w chirurgii, podczas operacji. Służy do cięcia skóry, tkanek, ropni itp. Poza chirurgią, dzięki swoim cechom, znajduje zastosowanie także w rzeźbiarstwie oraz poligrafii. Obecnie wytwarzane skalpele, posiadają zazwyczaj jednorazowe, wymienne ostrza, które osadza się w metalowych rękojeściach. Jednak można spotkać też modele jednorazowe, w których metalowe ostrze osadzone jest w rączce zrobionej z plastiku.

niedziela, 30 stycznia 2011

Zapałki - jak się je wytwarza

Zapałki, to specjalne, drewniane patyczki nasączone środkiem łatwopalnym oraz pokryte na jednym z czubków masą (mieszaniną chloranu potasu, siarczku antymonu, siarki oraz zmielonego szkła), która zapala się w momencie potarcia czubkiem zapałki o draskę (specjalna powierzchnia dołączona do pudełek z zapałkami). Niegdyś produkowano zapałki fosforowe, które można było zapalić poprzez potarcie o prawie że dowolną suchą, szorstką powierzchnię np. o ścianę. Obecnie jednak zrezygnowano z nich, a produkowane zapałki zapalają się wyłącznie w przypadku potarcia o draskę, co praktycznie wyklucza nagły, niekontrolowany, samoistny zapłon.

Pontony – metody produkcji

Ponton, to pływająca, wodoszczelna konstrukcja o dość prostych kształtach, służąca do, utrzymywania na wodzie różnych urządzeń (np. przęsła mostu), ludzi, podnoszenia wraków itp. Pontony cieszą się duża popularnością wśród osób spędzających dużo czasu nad morzem, jeziorami, czy też nad innymi zbiornikami wodnymi. Są one znacznie tańsze niż tradycyjne łodzie, a także dużo łatwiej się je transportuje. Pontony się nadmuchuje, czyli gdy skończymy z nich korzystać, wystarczy tylko spuścić powietrze i schować do bagażnika, czyli zajmują bardzo mało miejsca. Ponadto, wytwarza się je z bardzo mocnych materiałów, dzięki czemu są dość odporne na przypadkowe uszkodzenia.

sobota, 29 stycznia 2011

Kuskus – dzisiejszy sposób produkcji

Kuskus jest produktem spożywczym, wywodzącym się z północno-zachodnich krajów afrykańskich. Produkt ten łączy w sobie cechy makaronów i kaszy. Nieprzetworzony, występuje w postaci malutkich (około 1mm średnicy) ziaren, które otrzymuje się z pszenicy twardej i początkowo był jedynie odpadem, powstałym w wyniku mielenia pszenicy w kamiennych żarnach (żarna, są to dawne urządzenia, służące do ręcznego mielenia zboża, składające się z dwóch kamieni). W dzisiejszych czasach kuskus najczęściej wytwarza się z mąki pszennej zmieszanej z wodą i dodatkami, a to, co powstanie, przesiewa się jeszcze przez sita o różnej średnicy.

Polistyren spieniony, sposób produkcji i zastosowanie

Polistyren spieniony, czyli styropian, to bardzo lekki materiał, używany między innymi, jako izolator cieplny lub akustyczny. Wyglądem przypomina małe, białe kuleczki, ciasno połączone ze sobą. W przypadku izolacji akustycznej, nadaje się tylko do tłumienia dźwięków uderzeniowych. Bardzo często używany w budownictwie, gdzie stosuje się go głównie do ocieplania ścian budynków, ale także, bywa wykorzystywany, jako rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny podczas produkcji budowlanych płyt warstwowych. Ponadto spotkać można go w prawie każdym kartonie ze sprzętem RTV/AGD i nie tylko, jako materiał chroniący zawartość przed uszkodzeniem podczas transportu.

piątek, 28 stycznia 2011

Przyczepy kempingowe

Przyczepy kempingowe, to takie własne, małe domy na kółkach. Można je doczepić do samochodu i zwiedzić cały świat, nie martwiąc się o dach nad głową. Domki kempingowe zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, większość domków zmieściłaby się w jednym, średniej wielkości pokoju (choć powstają też duże, bardzo luksusowe modele, w których wygód nie brakuje). W takiej zwykłej przyczepie jest dość ciasno, aczkolwiek znajdziemy tam rozkładany tapczan, „aneks kuchenny” i toaletę. Domki te cieszą się ogromną popularnością wśród wczasowiczów nad morzem. W większości nadmorskich miast, są też specjalne pola, przeznaczone właśnie pod przyczepy kempingowe.

Okap kuchenny (wyciąg) – sposób produkcji

Okap (okap kuchenny, wyciąg) jest urządzeniem zawierającym w sobie wentylator, które wisi zazwyczaj w kuchni nad kuchenką. Stosuje się go, by poprzez połączenie filtracji z odprowadzaniem powietrza, usunął z powietrza: dym, zapachy unoszące się podczas przyrządzania potraw, ciepło oraz znajdującą się w powietrzu parę. Obecnie wyciągi są już w prawie każdej kuchni, to dzięki nim, nie trzeba już otwierać okien podczas każdej pracy z kuchenką. Praktycznie każdy okap posiada wbudowane oświetlenie (żarowe, fluorescencyjne lub halogenowe), które służy do oświetlenia znajdujących się pod nim palników od kuchenki. Pierwszy okap kuchenny został wyprodukowany w 1937 roku przez firmę Vent-a-Hood.

czwartek, 27 stycznia 2011

Musztarda – produkcja przypraw

Musztarda to nic innego jak przyprawa powstała ze zmielonych nasion gorczycy z dodatkami smakowymi (ocet, sól, cukier, a czasem też chrzan i wino) oraz przyprawami ziołowo-korzennymi. Musztarda ma normalnie dość ostry smak, ale obecnie można kupić też jej łagodne odmiany. Przyprawa ta może powodować reakcje alergiczne, dlatego też od 2005 roku, wszystkie produkty, które zawierają w sobie musztardę, muszą być oznaczone, jako produkty alergenne. Musztarda jest bardzo popularną przyprawą na domowych stołach, często używa się jej jako dodatku do kanapek, hamburgerów, hot-dogów itp.. Jest również składnikiem wielu sosów oraz zup i marynat.

Symulacja końca świata

Na filmiku przedstawiono, jak wyglądałby koniec świata, gdyby w ziemię uderzyła ogromna asteroida

środa, 26 stycznia 2011

Przyszłość ziemi i reszty kosmosu

Naukowcy przedstawiają jedną z teorii jak może wyglądać przyszłość gatunku ludzkiego i całej naszej planety. Obecnie Ziemia znajduje się w tak zwanej bezpiecznej strefie, czyli nie jest zbyt blisko słońca, czego wynikiem byłyby ogromne temperatury na Ziemi, które uniemożliwiłyby rozwój jakiegokolwiek życia, ani nie jest też zbyt daleko, czego skutkiem byłyby niewyobrażalnie niskie temperatury, które także uniemożliwiłyby rozwój życia. Wiadomo jednak, że ta bezpieczna strefa coraz bardziej się kurczy, słońce staje się coraz gorętsze i kiedyś na pewno sprawi, że życie na ziemi wyparuje. Co w takim razie powinniśmy zrobić, żeby uchronić się przed wyginięciem?

Ciemna materia – zbiór informacji

Według dokonanych pomiarów astronomicznych, sądzi się, że nawet ponad 23% całkowitej masy wszechświata stanowi ciemna materia. Jako, że nie emituje ona światła, ani niczego innego, co można by wykryć (np. promieniowania itp.), to nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć. Skąd więc wiadomo, że takie coś istnieje? Wskazują na to galaktyki, a dokładniej: udowodniono, że gwiazdy w obserwowanych galaktykach poruszają się znacznie szybciej, niż powinno to mieć miejscy, gdyby wpływ na to miała tylko materia widocznej galaktyki. Choć obecnie teoria ciemnej materii jest najczęściej akceptowaną teorią w przypadku wyjaśniania nieprawidłowości w poruszaniu się galaktyk, to czasem pojawią się też alternatywne podejścia, które w znacznej mierze nawiązują do zmodyfikowanego prawa grawitacji oraz prawa grawitacji kwantowej.

wtorek, 25 stycznia 2011

Przebieg procesu plastycznej rekonstrukcji twarzy

Sposób rekonstrukcji plastycznej (np. twarzy) nazywamy również metodą Gierasimowa (nazwa pochodzi od nazwiska Rosjanina Michaiła Gierasimowa, który był współtwórcą Laboratorium Rekonstrukcji Plastycznej Radzieckiej Akademii Nauk). Metoda ta była powszechnie używana przez policję podczas prowadzenia spraw kryminalnych, w których nie sposób było stwierdzić do kogo należy znaleziony szkielet, czy też czaszka. Jako, że w przypadku każdej rasy ludzkiej da się określić jak grubo mięśnie pokrywają czaszkę w konkretnym miejscu, technika ta pozwalała odtworzyć prawdopodobny wygląd ofiary, tym samym pomagając w jej zidentyfikowaniu. Jako, że technika zrobiła ogromne postępy, to obecnie metoda ta nie jest już zbyt często stosowana i zastąpiona została przez rekonstrukcję laserową.

Łyżwy – czyli jak to jest zrobione

Łyżwy, to nic innego jak buty z przymocowanymi do podeszwy ostrzami, które wykorzystuje się do szybkiego i sprawnego poruszania się po lodzie. Są ważnym elementem stroju w wielu dyscyplinach sportowych np. hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowym, bandy itp. W przeszłości łyżwy wykonywano z kości pochodzących z nóg konia, wołu lub jelenia i łączone je z obuwiem za pomocą skórzanych pasków. Łyżwy, w zależności od dyscypliny, dla które są stworzone, poza kształtem buta, różnią się także ostrzem. W jeździe figurowej, ostrze na przedzie buta jest ząbkowato oraz szpiczaście zakończone, co umożliwia wykonywanie różnego rodzaju figur, ponadto tylnia końcówka ostrza jest dość wysunięta (wystaje ponad długość buta); w hokeju na lodzie, ostrze, z obydwu stron, jest delikatnie zaokrąglone i nie przekracza długości buta; natomiast w łyżwiarstwie szybkim łyżwy są bardzo długi i proste, tym samym dość znacznie wystają z każdej ze stron.

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Kije do hokeja – sposób wytwarzania

Kij hokejowy, jest sprzętem używanym do gry w różne odmiany hokeja (na lodzie, na trawie, na rolkach itp.), przy jego pomocy steruje się piłką lub krążkiem. W zależności od dyscypliny, kije mogą się od siebie różnic zarówno kształtem jak i rozmiarem. O ile w przypadku hokeja na lodzie i na rolkach, kij jest bardzo podobny, to już w hokeju na trawie jego wygląd znacznie się różni. Kije do hokeja na lodzie, mają dość wydłużoną i cienką dolną część (tą, którą oddziałuje się na krążek), natomiast kije do hokeja na trawie są znacznie krótsze, a ich końcówka jest dużo bardziej zakrzywiona, co bez wątpienia ułatwia panowanie nad okrągłą piłką.

Siodło – przebieg produkcji

Siodło, jest to część rzędu końskiego, ułatwiająca jazdę. Zakłada się je na grzbiet zwierzęcia, a następnie zapina pod spodem. Siodła są różne, w zależności od przeznaczenia. Najczęściej spotykane są siodła dla koni, ale często można spotkać także specjalne siodła dla wielbłądów, czy też innych zwierząt. Obecnie na rynku jest ogrom różnego rodzaju siodeł (i to dla samego konia), do każdej dyscypliny jeździeckiej są inne siodła, które dzięki dobremu dopasowaniu, mogą wpłynąć na polepszenie wyników. Siodła są bardzo wytrzymałe, jeśli użytkownicy dba o nie odpowiednio, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przeżyją samego użytkownika.

niedziela, 23 stycznia 2011

Skaj – przyjaciel zwierząt

Skaj, nazywany też czasem sztuczną skórą lub skórą ekologiczną, jest to bardzo dobra imitacja skóry naturalnej, która z łatwością oszuka niewprawione oko. Skaj staje się coraz bardziej popularny. Wszystko za sprawą coraz częstszych i bardziej drastycznych reklam i akcji przeprowadzanych przez obrońców praw zwierząt (i w sumie ciężko im się dziwić, wiele jest w Internecie filmików przedstawiających okrutne traktowanie zwierząt, które zabija się tylko dla skóry), jako że ludzie przestają być obojętni i coraz częściej walczą o prawa zwierząt, to wszystko wskazuje na to, iż popularność tego materiału będzie rosła. Poza aspektem czysto humanitarnym, na korzyść skaju przemawia także cena produkowanych z niego wyrobów, która jest wielokrotnie niższa aniżeli wyrobów z prawdziwej skóry.

Bajgle, sposób wytwarzania pieczywa w czasach teraźniejszych

Bajgle są rodzajem pieczywa, tradycyjnie formowane są na kształt pierścienia, a ich wielkość raczej nie przekracza rozmiarów dłoni. Wyroby te często posypuje się makiem lub też sezamem, bardzo popularne jest także mieszanie ciasta z rodzynkami. Z racji tego, że jest to żydowskie pieczywo, to właśnie w tych miastach, gdzie społeczność żydowska jest bardzo liczna, cieszą się największą popularnością. Podobnie jak pozostały produkty piekarnicze, taki i bajgle dostępne są w wersji świeżej lub mrożonej, a także w różnych wariantach smakowych. Wyroby te są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Według danych AIB (American Institute of Baking), w roku 2008, supermarkety w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały ponad 142 mln bajgli.

sobota, 22 stycznia 2011

Miara, czyli przebieg produkcji taśm mierniczych

Taśma miernicza jest praktycznie w każdym domu. Czasem jeszcze tradycyjny zwijany model (miara krawiecka), ale coraz częściej już właśnie te nowe, automatycznie zwijane taśmy miernicze. Ich zastosowanie jest dość szerokie, są podstawowym narzędziem pracy w zakładach krawieckich, gdzie jak wiadomo, nie można niczego robić „na oko”, także geodeci (osoby zajmujące się odmierzaniem wielkości i ustalaniem kształtu Ziemi, a także określaniem dokładnego położenia punktów na jej powierzchni) raczej się bez nich nie ruszają, również majsterkowicze, budowniczy, czy architekci, nie są w stanie pracować bez ich pomocy. To dzięki nim nic nie jest za duże lub za małe, tylko zawsze takie, jakie być powinno.

Ekran LED – następca neonów

Ekrany LED są wszechobecne, znaleźć je możemy praktycznie w każdym mieście, przy głównych ulicach. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszy sposobów na reklamę. Wyświetlane na nich informacje są bardzo dobrze widoczne z dużych odległości i z racji tego, że świecą, to zdecydowanie bardziej przyciągają uwagę niż reklamy tradycyjny. Ekrany LED wyparły z rynku tradycyjne neony, które obecnie jest dość ciężko spotkać, a które jeszcze nie tak dawno cieszyły się ogromną popularnością. Choć filmik jest dość stary (obecnie raczej już nikt nie wytwarza ekranów LED ręcznie, a co za tym idzie, to robi się je znacznie szybciej niż 3 miesiące), to jednak bardzo dobrze ukazuje sposób, jak taka produkcja kiedyś przebiegała.

piątek, 21 stycznia 2011

Bak, czyli produkcja zbiorników paliwa

Zbiorniki paliwa, są to bardzo bezpieczne pojemniki na płyny łatwopalne. W przypadku pojazdów, określa się je jako „bak”. Bak, to nic innego jak jedna z części pojazdów, jest to przedmiot, do którego wlewamy paliwo na stacjach benzynowych, to właśnie stąd silnik je pobiera podczas jazdy. Zbiorniki paliwa mogą mieć różne rozmiary, kształty i pojemność, w zależności od swojego przeznaczenia. W samochodach, zbiorniki te są niewielkich rozmiarów, w motocyklach są jeszcze mniejsze, natomiast w samolotach, z racji tego, że muszą pomieścić ogromne ilości paliwa, a zatankować w powietrzu jest nie sposób (mowa o dużych samolotach pasażerskich), są zdecydowanie większe. Ponadto poza pojazdami również występują zbiorniki paliwa, np. kanistry (to małe, przenośne zbiorniki, w których często wozi się paliwo, gdy udajemy się w dalszą podróż, by nie ryzykować, że nam go zabraknie na środku pustkowia), cysterny (to samochody, ze specjalnymi, ogromnymi zbiornikami, które dostarczają paliwo na stacje benzynowe) itp.

Obiektyw, sposób powstawania

Obiektyw jest to układ optyczny, głównie soczewkowy, ale też i zwierciadlany lub soczewkowo-zwierciadlany tworzący rzeczywisty obraz przedmiotu. Stosuje się go głównie w mikroskopach, teleskopach, aparatach fotograficznych (w aparatach jego zadanie polega na tworzeniu na błonie fotograficznej obrazów widzianych obiektów) i projekcyjnych. Prosty obiektyw składa się z jednego elementu optycznego.

czwartek, 20 stycznia 2011

Jak wykonuje się śmigła

Śmigło jest typem wentylatora, który przekazuje moc poprzez przekształcanie momentu obrotowego napędzającego silnika na siłę ciągu. Siła ciągu powstaje w wyniku ruchu obrotowego śmigła, z powodu różnicy ciśnienia, jakie występuję przed i za powierzchnią wchodzących w skład śmigła łopat. Ze śmigieł korzystają miedzy innymi samoloty, helikoptery oraz poduszkowce, jak również małe wiatraczki, które są obecne bardzo popularne (szczególnie latem, gdy jest bardzo gorąco) a także niektóre statki, u których widzimy, że śmigła pełnią rolę śrub okrętowych. Dowiedziono, że wraz ze znacznym wzrostem prędkości samolotu (mach 0,8), gwałtowanie obniża się sprawność śmigła.

Oto jak przebiega proces produkcji łuków

Łuki, to bez wątpienia jedne z najstarszych broni miotających. Używa się ich do polowań lub dla sportu (łucznictwo), a zdarza się, że jeszcze czasem i w niektórych wojnach. Kiedyś odgrywały ważną rolę w bitwach, jednak rozwój prochu i muszkietów, a także rozrost liczebności armii, poprowadził do zastąpienia łuków bardziej skutecznymi zamiennikami. Strzelanie z łuku odbywa się przy pomocy dwóch rąk. Strzelec trzymając jedną ręką łuk, drugą naciąga cięciwę (kiedyś cięciwy wykonywano z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, jak np. ścięgna i jelita, a także z włókien roślinnych np. lnu i konopi) wraz ze strzałą, a następnie puszcza cięciwę i wystrzeliwuje strzałę w wyznaczonym kierunku.

środa, 19 stycznia 2011

Liebherr – największa wywrotka na świecie

Liebherr T 282B, to obecnie największe ciężarówki/wywrotki na świecie. Produkowane są przez firmę Liebherr Mining Equipment Co w Newport News w stanie Virginia (USA). Na jednej linii produkcyjnej, mogą być produkowane maksymalnie cztery ciężarówki. Po raz pierwszy, model ten wyprodukowano w 2004 roku i produkuje nadal. Samochody te wykorzystywane są głównie w kopalniach, np. w USA, Chile, RPA, a także w największej na świecie kopalni węgla w Australii. Koszt zakupu takiej maszyny jest różny, wszystko zależy od specyfikacji klienta, ale cena waha się w granicach 4-5 mln $ za jeden pojazd. Na taką jedną wywrotkę można załadować nawet do 363 ton materiałów. 

Produkcja skuterów śnieżnych

Skuter śnieżny jest pojazdem lądowym, służącym do jazdy po śniegu. Z reguły zbudowany jest tak by pomieścić kierowcę oraz jednego dorosłego pasażera. Kierowanie skuterem jest podobne do kierowania motorem lub też jakimś pojazdem terenowym, przednie narty ustalają kierunek jazdy (tylnie pozostają zawsze nieruchomo w jednej pozycji). Obecnie większość skuterów zasilana jest 4 lub 2-suwowymi silnikami spalinowymi. W oparciu o dane Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów skuterów śnieżnych, użytkownicy skuterów śnieżnych w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wydają łącznie ponad 28 mld $ rocznie na skutery i inne związane z nimi wydatki, takie jak: paliwo, jedzenie, odzież, akcesoria i zakwaterowanie. Dla wielu mniejszych miasteczek, które opierają się właśnie na turystyce w lecie oraz zimie, jest to jedyne źródło dochodów.

wtorek, 18 stycznia 2011

Oczyszczalnie ścieków – przebieg oczyszczania wody

Oczyszczalnia ścieków jest miejscem, w którym odbywa się proces usuwania zanieczyszczeń ze wszelkiego rodzaju ścieków (zarówno te pochodzące z domów, jak i te z ulicy, a także z każdego innego miejsca). Oczyszczanie przebiega zawsze trójetapowo, pierwszy etap, to oczyszczanie mechaniczne, gdzie usuwa się z wody pływające ciała stałe oraz inne grube zanieczyszczenia, drugi etap to oczyszczanie biologiczne, jego celem jest pozbycie się ze ścieków zanieczyszczeń, które ulegają biologicznemu rozkładowi, trzeci etap, to oczyszczanie chemiczne, na tym etapie, ścieki miesza się z roztworem koagulantu.

Przebieg produkcji kulek do paintballa

Paintball jest sportową grą zespołową. Pierwszy mecz (pojedynek) rozegrano w 1981 roku w amerykańskim stanie New Hampshire. W grze tej, gracze rywalizują między sobą (indywidualnie lub grupowo), a ich celem jest wyeliminowanie przeciwnika, poprzez trafienie go specjalną kulką (zawierającą kolorową farbę) wystrzeloną z markera (marker, to urządzenie działająca podobnie do broni pneumatycznej, która przy pomocy dwutlenku węgla wystrzeliwuje kulki z farbą). Kiedyś kulki były produkowane na bazie farb olejnych, jednak teraz produkuje się je na bazie nietoksycznego, ulegającego biodegradacji, rozpuszczalnego w wodzie, oleju mineralnego. Mecze rozgrywa się zarówno w otwartych jak i zamkniętych terenach o różnej wielkości. Osoba, która chciałaby spróbować swoich sił w tego typu grze, musi posiadać: marker – urządzenie, które wystrzeliwuje kulki, maskę ochronną (jest to wymóg konieczny (maski chronią naszą twarz przed przypadkowym trafieniem w głowę), pojemnik ze sprężonym powietrzem lub dwutlenkiem węgla (bez tego kulka nie poleci) oraz kulki z farbą (obecnie jest wiele prywatnych pól, stworzonych specjalnie na potrzeby gry, na których można wypożyczyć cały sprzęt, więc nie ma już konieczności kupowania swojego, jednak opłaca się to tylko, jeśli zamierzamy grać bardzo rzadko).

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Wodne szaleństwo – produkcja skuterów wodnych

Skuter wodny (ang. Jet Ski), jest prywatną jednostką pływającą, wyprodukowaną przez firmę Kawasaki Heavy Industries. Jest to pewien rodzaj małej motorówki, jednak różni go od niej fakt, że osoby nim pływające siedzą na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu (jak to ma miejsce w tradycyjnych motorówkach). Na zachodzie wyróżnia się 2 typy skuterów wodnych, jedne nazywa się „Jet Ski” (czyli po prostu, skutery wodne) i nazwa ta jest zastrzeżona dla skuterów produkowanych przez Kawasaki, a drugie nazywa się WaveRunner (to również są skutery wodne) i są to skutery produkowane przez firmę Yamaha. Oba skutery różnią się tym, że te produkcji Kawasaki są mniejsze, a kierujący nimi zazwyczaj stoi na ugiętych nogach, gdy te produkcji Yamahy są znacznie większe i masywniejsze, a osoba kierująca wygodnie sobie siedzi.

Śruby i nakrętki, metoda wytwarzania

Śrubki są wszędzie, prawie, że w każdej maszynie. Śruby są pewnym rodzajem łącznika, który charakteryzuje się spiralnym grzbietem (zwanym też gwintem zewnętrznym). Niektóre śruby są przeznaczone do współpracy z odpowiadającymi im nakrętkami, które mają gwint wewnętrzny. Większość śrub posiada płasko zakończony gwint, jednak są też tak zwane wkręty (np. blachowkręty, wkręty do drewna itp.), których gwint jest szpiczasty, dzięki czemu bez problemu przewiercają się przez powierzchnię, do której są przeznaczone. Śruby można przykręcać przy pomocy różnych narzędzi, chociażby za pomocą śrubokrętów, specjalnych kluczy, wkrętarek, a nawet samymi rękoma. Poszczególne śrubki, oprócz przeznaczenia, mogą różnić się także łbem (co ma wpływ na to, jakiego narzędzia użyjemy by ją przykręcić) i tak, wyróżnić możemy między innymi: śrubki sześciokątne, czworokątne, wieńcowe, młoteczkowe, nimbusowe, oczkowe i jeszcze kilka innych.

niedziela, 16 stycznia 2011

Serce komputera – mikroprocesory

Mikroprocesor jest monolitycznym układem scalonym (lub zespołem układów), zawierającym jednostkę arytmetyczno-logiczną. W połączeniu z pamięcią i specjalizowanymi układami przetwarzającymi informacje wejściowe, oraz z odpowiednimi elementami wykonawczymi, znajduje szerokie zastosowanie w automatycznych urządzeniach profesjonalnego i powszechnego użytku, a także, przede wszystkim w wszechobecnych komputerach. Mikroprocesory zawierają większość lub nawet wszystkie funkcje komputera. W latach 60-tych, procesory komputerowe składały się z kilkudziesięciu do nawet kilkuset małych i średnich tranzystorów. Połączenie całej jednostki centralnej w jeden niewielki chip znacznie obniżyło koszty zużywanej energii, a ciągły rozwój mikroprocesorów, sprawił, że w krótkim czasie, dawne formy komputerów stały się po prostu przestarzałe. Już nawet dziś widzimy, że technika ta idzie tak szybko do przodu, że żeby być na bieżąco, to na dobrą sprawę, komputer trzeba by było wymieniać co kilka lat.

Silnik spalinowy

Silnik spalinowy jest silnikiem, w którego specjalnej komorze, następuje proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Energia, która się wytwarza w tym procesie, zamieniana jest na ruch obrotowy wału korbowego lub turbiny, napędzając tym samym daną maszynę. Można wyróżnić, co najmniej kilka konfiguracji silnika, np.: silnik odrzutowy (jest to silnik spalania otwartego, który znalazł swoje zastosowanie w lotnictwie), silnik spalinowy tłokowy o ruchu posuwisto-zwrotnym tłoka (najczęściej jest spotykany w samochodach, ponadto występuje także, jako napęd główny oraz pomocniczy w siłowniach okrętowych, a także jako napęd generatorów awaryjnych w niektórych elektrowniach atomowych) oraz silnik turbowałowy (jest silnikiem turbinowym, używany głównie w lotnictwie, w energetyce oraz na okrętach (do napędu śrub okrętowych).

sobota, 15 stycznia 2011

Wróg uczniów – szkolna tablica

Szkolna tablica wisi w każdej klasie. Jej powierzchnia jest przeznaczona do pisania lub rysowania po niej przy użyciu kredy (obecnie produkuje się także tablice, po których piszę się za pomocą specjalnych markerów (mają one kolor biały)). Tablice są zazwyczaj koloru zielonego, jednak spotkać można też brązowe lub czarne. Zdecydowanym plusem, przemawiającym na korzyść tradycyjnych tablic, jest fakt, że pisanie oraz rysowanie na ich powierzchni jest znacznie dokładniejsze niż na tablicach białych, gdyż nie są aż tak śliskie. Minusem natomiast jest pył, który produkuje ścierająca się kreda, gdyż niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Z powodu właśnie unoszącego się pyłu, nowe tablice można znaleźć przede wszystkim w salach komputerowych, gdzie jak wiemy, komputery są bardzo wrażliwe na kurz itp.

Torebki foliowe na zakupy

Duże reklamówki, czy też małe jednorazówki, są obecne w każdym sklepie. O ile duże torby przeznaczone są do wielokrotnego użytku, to te mniejsze (jednorazówki) jak nazwa wskazuje, z założenia używa się tylko jeden raz. Za duże torby zawsze trzeba było płacić, natomiast małe torebki foliowe były bezpłatne. Sytuacja ta się zmieniła, kiedy okazało się jak długo trzeba czekać by uległy rozkładowi, a co za tym idzie, jak bardzo niszczą środowisko. W związku z tym od niedawna wprowadzono opłaty za te torebki (ich celem było zniechęcenie klientów, do wydawania kolejnych pieniędzy na torbę, a co za tym idzie, do przejścia na ekologiczne torby wielokrotnego użytku, jednak obserwując sytuacje w sklepach, widać, że nie przyniosło to większego efektu).

piątek, 14 stycznia 2011

Jak w dzisiejszych czasach wytwarza się mąkę

Mąka jest produktem uzyskiwanym w młynie zbożowym, poprzez stopniowe rozdrabnianie (przemiał) ziaren zbóż i odsiewanie otrąb. Mąka przypomina biały proszek, jest głównym składnikiem chleba, który to, jest podstawowym pożywieniem dla większości ludzi na świecie. Ponadto używa się jej do wszelakich wyrobów cukierniczych, a także do produkcji makaronu. Mąka pszenna jest jednym z najważniejszych środków spożywczych w Europie, Ameryce Północnej, Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce. Rozróżnia się mąkę pszenną, żytnią, kukurydzianą i in., a w zależności od sposobu zmielenia np. mąkę jasną – pytlową, ciemną – razową. Najlepsze właściwości ma mąka po 1-2 miesiącach od chwili przemiału.

Mali pomocnicy – wózki sklepowe

Wózki sklepowe są obecnie dostępne w prawie każdym markecie i supermarkecie. Są to koszyki dostarczane przez sklep, które mają ułatwić ludziom zakupy. Klienci używają ich wewnątrz sklepu, do transportowania towarów, które chcą zakupić, do kasy. Następnie, po uiszczeniu zapłaty, przewożą je do swoich samochodów, a gdy już je rozładują, to odstawiają na miejsce. Są markety, gdzie korzystanie z wózków jest w pełni darmowe, jednak w większości sklepów, trzeba w odpowiedni otwór wsunąć monetę (zazwyczaj 2zł) lub też specjalny żeton, ma to na celu zniechęcić ludzi do zostawiania wózków gdzie popadnie, lub też ich zabierania. Jak można się domyśleć, mimo iż ten pomysł (wózki sklepowe) bardzo pomaga klientom, to został wymyślony w celu wyciągnięcia od nich jeszcze większych pieniędzy, gdyż zauważono (w momencie, gdy były tylko ręczne kosze), że gdy kosz z zakupami stawał się zbyt ciężki, to klient szedł już do kasy.

czwartek, 13 stycznia 2011

Płytki ceramiczne – oto jak się je produkuje

Płytki ceramiczne, to dość cienkie płytki, wykonane z gliny, talku, piasku oraz innych uszlachetniających dodatków mineralnych. Coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie starych tapet nowymi płytkami. Płytki mają znaczną przewagę nad tapetami. Minusem jest co prawda cena, gdyż znacznie taniej jest pokryć ścianę tapetą aniżeli płytkami, jednak później są już same plusy. Przede wszystkim płytki trudniej zabrudzić, a gdy już się to uda, to znacznie łatwiej jest je wyczyścić (wystarczy przetrzeć mokrą gąbką i płynem), ponadto są bardziej trwałe (szybciej zacznie odchodzić tapeta, niż zaczną się odklejać płytki), dają także ładniejszy efekt (szczególnie, gdy ułoży się z nich jakiś wzór) oraz są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przyjaciele podróżnych – plastikowe kubki i sztućce

Plastikowe kubki, to kubki jednorazowego użytku, wykonuje się je z tworzywa sztucznego. Podobnie jak tradycyjne, szklane kubki, tak i te, służą do podawania w nich napojów. Cieszą się olbrzymią popularnością wśród milionów ludzi. Towarzyszą praktycznie każdej wycieczce czy biwakowi. Ich największa zaletą jest fakt, że są plastikowe, czyli np. podczas podróży nie musimy cały czas pilnować torby, uważając by się nie zbiły. Kubki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Jak wspomniano, kubki służą przede wszystkim do podawania w nich napojów, jednak nie zaleca się podawania napojów gorących, gdyż istnieje ryzyko, że stopią materiał, z którego ów kubek jest wykonany. Wszystkie kubki podlegają procesowi recyclingu.
Plastikowe sztućce również cieszą się popularnością i są wiernym kompanem podróżujących. Często można je spotkać w miejsca, gdzie jest zakaz wnoszenia ostrych narzędzi np. w samolotach. Podobnie jak kubki są jednorazowego użytku, czyli gdy skończymy je używać, to wyrzucamy do kosza. Jedyną ich wadą jest fakt, że w przypadku spożywania gorących potraw, w wyniki działania wysokiej temperatury, mogą się zniekształcać.

środa, 12 stycznia 2011

Gitara - podstawowy instrument w świecie muzyki

Gitara jest instrumentem muzycznym z rodziny strunowych szarpanych. Zazwyczaj gra się na niej palcami lub za pomocą specjalnej kostki gitarowej. Gitara najczęściej posiada 6 strun, jednak są też modele z większą lub mniejszą ilością. Tradycyjnie gitary wykonuje się z drewna, ale obecnie, niektóre nowoczesne modela wykonane są z materiałów poliwęglanowych. Można wyróżnić dwie główne rodziny gitar: akustyczne i elektryczne. Gitary akustyczne (i inne instrumenty o podobnej budowie) są w użyciu od ponad tysiąca lat. Obecnie istnieją trzy główne rodzaje nowoczesnych gitar akustycznych, są to: gitara klasyczna, gitara akustyczna (ze stalowymi strunami) oraz gitara typu Arch Top. Jeśli idzie o gitary elektryczne, to wprowadzono je w 1930 roku. W ich przypadku źródłem dźwięku jest wzmacniacz elektroniczny, który otrzymuje sygnał dzięki przetwornikowi elektromagnetycznemu, który znajduje się pod strunami. Gitary są bardzo popularnym instrumentem, odgrywają bardzo ważną rolę w takich gatunkach muzycznych, jak: blues, country, flamenco, jazz, mariachi, reggae, rock, soul i w wielu odmianach popu.

Mimo XXI wieku, płyty winylowe są wciąż modne

Płyta gramofonowa, zwana też winylową (ze względu na fakt, iż wykonywana jest z polichlorku winylu), to cienki krążek z tworzywa sztucznego z obustronnie wytłoczonym spiralnym rowkiem o zmiennym profilu ścianek bocznych, służący do analogowego zapisywania dźwięku. Przeznaczona jest do wielokrotnego odtwarzania za pomocą gramofonu. Płyty gramofonowe zaczęły zyskiwać swoją popularność w latach 20-tych ubiegłego wieku, zastępując fonografy. Pod koniec lat 80-tych rynek zaczęły zdobywać media cyfrowe, strącając płyty winylowe z pierwszego miejsca. Jednak, mimo że mamy już XXI wiek, to płyty winylowe nadal są produkowane. Swoją popularność odzyskały w 2008 roku, gdy w ciągu całego roku sprzedano około 2,9 mln sztuk. Obecnie używane są głównie przez młodzież oraz DJ’ów, którzy używają ich podczas swoich występów.

wtorek, 11 stycznia 2011

Przebieg produkcji akordeonów

Akordeon jest instrumentem muzycznym zaliczanym do grupy idiofonów dętych (z miechem). Jest to pewien rodzaj harmonii ręcznej, po stronie prawej ręki posiada klawiaturę, która odpowiada za melodię, natomiast po stronie lewej ręki są to guziki, które odpowiadają za basy. Gra na nim polega na zduszaniu lub rozciąganiu mieszka z jednoczesnym duszeniem odpowiednich guzików, co powoduje otwieranie się poszczególnych zaworów, umożliwiając tym samym przepływ powietrza przez mosiężne lub stalowe taśmy, które w wyniku tego zaczynają wibrować tworząc w jego wnętrzu różne dźwięki. Akordeon jest używany w muzyce ludowej w Europie, a także w Ameryce Północnej oraz Południowej. Osoby, które na nim grają, nazywa się akordeonistami i czasem określa się ich mianem „jednoosobowych zespołów”, gdyż podczas gry na akordeonie nie są potrzebne żadne inne instrumenty towarzyszące.

Jak produkuje się bębny?

Bęben, to instrument perkusyjny z rodziny membranofonów. Zbudowany jest z walcowatego korpusu rezonansowego oraz 1 lub 2 membran. Dźwięki uzyskuje się poprzez uderzanie w bęben za pomocą pałek, dłoni lub samych palców. Bębny, to bez wątpienia najstarsze i najbardziej powszechne na świecie instrumenty muzyczne. Projekt ich budowy, nie zmienił się praktycznie od tysięcy lat. Jest co najmniej kilka rodzajów bębnów, do których zaliczyć możemy: tołumbasy (wielkie bębny, używane w orkiestrach wojskowych, symfonicznych i operowych), werble (malutkie bębny, które wchodzą w skład zestawów perkusyjnych), tamburyny (małe bębny z błoną napiętą na obręczy, która zawiera blaszki), a także tarabany (duże, podłużne bębny, których używano między innymi do wydawania rozkazów podczas bitew).

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Jak powstają skrzypce?

Skrzypce, są to instrumenty muzyczne, należące do grupy chordofonów smyczkowych z czterema strunami strojonymi w kwintach. Do jednych z najsłynniejszych skrzypiec należą te wyprodukowane przez włoskiego lutnika, Antonio Stradivari, który jest uważany za jednego z najlepszych budowniczych instrumentów w historii lutnictwa. Szacuje się, że stworzył on około 1100 skrzypiec, z czego sporo zachowało się po dziś dzień. Jego skrzypce cieszą się ogromną popularnością, ich ceny osiągają zawrotne sumy, przez co niewielu ludzi na nie stać (w 1998 roku sprzedano jeden z egzemplarzy za ponad 877 tys. $). W ich posiadaniu są zazwyczaj bardzo bogaci kolekcjonerzy, różnego rodzaju instytucje, a czasem nawet skarb państwa.

Przebieg produkcji łańcuchów

Łańcuch, to cięgno utworzone z wielu połączonych ze sobą jednakowych sztywnych części zwanych ogniwami, z których każda jest połączona ruchowo z dwiema sąsiednimi. Łańcuchy mają bardzo wiele zastosowań np. są częścią kajdanek, które policjanci zakładają przestępcom; są częścią rowerów, gdzie zapewniają przenoszenie mocy z pedałów do koła, tym samym wprawiając rower w ruch; służą też jako zamki do rowerów, przypinamy nimi rower, gdy nagle musimy udać się do miejsca, gdzie nie można go wprowadzać; możemy znaleźć je przy drzwiach, gdzie pełnią rolę blokady uniemożliwiająca nieproszonej osobie wtargnięcie do naszego domu; ponadto podczas zimy zakłada się ja na opony by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy w śniegu; w starszych toaletach pełnią rolę spłuczek, jak widać przydatne są praktycznie wszędzie, a to co wymieniłem, to tylko niewielka część z ich szerokiej gamy zastosowań.

niedziela, 9 stycznia 2011

Kłódki – sposób produkcji

Kłódki, to nic innego jak przenośne zamki, których używa się w celu ochrony swoich dóbr przed kradzieżą, wandalizmem, czy też nieautoryzowanym użyciem. Można nimi zamykać pudełka, drzwi itp. Doskonałym przykładem zastosowania kłódek w życiu codziennym są piwnice, chociaż dziś coraz więcej piwnic posiada drzwi na zwykły zamek, to jednak wciąż, szczególnie w starych kamienicach przeważają piwnice zamykane na kłódki. Na rynku przeważają kłódki zamykane na klucz, jednak znaleźć też można takie, które zamykane są na zamek szyfrowy. Ich kształty mogą być różne, od zwykłych prostokątnych, poprzez okrągłe, aż do wymyślnych kształtów, np. serduszek.

Masowa produkcja kopert

Koperty są opakowaniami, które wykorzystywane są w celu przesyłania listów, kartek, czy też innych obiektów płaskich za pomocą poczty. Wytwarza się je z papieru lub tektury. W celu wysłania koperty, trzeba na niej nanieść adres adresata (czyli osoby, do której wysyłamy ową przesyłkę). Jak wiadomo, ludzie starają się wszystko ułatwiać, dlatego i w tym przypadku jest podobnie, a mianowicie, produkowane są także koperty z okienkami, przez które widać adres odbiorcy, dzięki temu zaoszczędza się czas i nie trzeba pisać go ponownie na kopercie. Kopertę z okienkiem zaprojektował w 1901 r. F. Callahan Americus, a rok później opatentował. Z rozwiązania tego korzystają szczególnie różnego rodzaju instytucje państwowe oraz banki, które z racji tego, że wysyłają ogromne ilości listów, zaoszczędzają w ten sposób sporo cennego czasu.

sobota, 8 stycznia 2011

Napoje alkoholowe - wino

Wino jest napojem alkoholowym, który powstaje w wyniku fermentacji soku z winogron. Naturalną cechą winogron jest fakt, że mogą fermentować bez dodatków cukru, kwasów, enzymów i innych składników odżywczych. Napój ten produkuje się w procesie fermentacji zgniecionych winogron przy użyciu rożnego rodzaju drożdży (drożdże zamieniają cukry znajdujące się w winogronach w alkohol). Jako, że inne owoce również mogą być poddane procesowi fermentacji (np. jabłka lub jagody), to powstałe w wyniku tego wina nazywa się ogólnie winami owocowymi np. wino jabłkowe, gdyż pojedyncze określenie „wino” zarezerwowane jest tylko dla produktów gronowych. W niektórych krajach występują napoje, które też nazywa się winami, mimo, że ich proces produkcji jest zupełnie inny (np. japońskie wino sake), w tych wypadkach określenie „wino” odnosi się do wyższej zawartości alkoholu.

Oto jak w dzisiejszych czasach powstają zbroje

Zbroje były podstawą wyposażenia rycerzy, począwszy od czasów starożytnych do około XVII w. W Polsce zbroję nosiły między innymi wojska husarskie (Husaria była polską kawalerią, którą za pomocą szarży przełamywała siły wroga, byli tak bardzo skuteczni, że budzili strach w wojskach nieprzyjaciela, obniżając tym samym ich morale jeszcze przed walką. Dzięki swojej niezwykłej skuteczności, zapisali się na kartach historii, jako jedna z najskuteczniejszych formacji wojskowych w dziejach kawalerii). Zbroje były wykonywane przez płatnerzy, czyli średniowiecznych rzemieślników, którzy trudnili się w wyrabianiu właśnie zbroi płytowych dla ludzi oraz koni. Jako, że czasy się zmieniły, to obecnie już się tego typu „ochraniaczy” nie nosi, jednak nadal możne je podziwiać na organizowanych inscenizacjach dawnych bitew, itp., w których, w roli aktorów występują osoby pasjonujące się tamtymi czasami.

piątek, 7 stycznia 2011

Filtry powietrza – przebieg produkcji

Filtr powietrza jest urządzeniem składającym się z materiałów włóknistych, które usuwają stałe cząsteczki, takie jak kurz, pyłki, pleść i bakterie z powietrza. Filtr powietrza wykorzystuje się tam, gdzie ważna jest jakość powietrza np. w systemie wentylacji w budynkach, a także w silnikach. Filtry powietrza są częścią silnika spalinowego, ich zdaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, nim te dotrą do komory spalania. Wyróżnić możemy dwa typy filtrów, suche, w których powietrze przechodzi przez materiał filtrujący i mokre, w których powietrze przechodzi przez olej. W samochodach częściej spotykane są filtry suche, które składają się z obudowy oraz wymiennego wkładu filtracyjnego.

Sposób produkcji puszek aluminiowych

Puszki znajdziemy w każdym sklepie. Są to zamykane pojemniki o niedużych rozmiarach kształtem przypominające walec. Sprzedaje się w nich jedzenie, a także napoje gazowane oraz piwo. Puszki wykonuje się z aluminium, jest to bardzo lekki materiał, który podlega procesowi utylizacji. Jego główną zaletą jest fakt, że w procesie przetapiania oraz formowania, nie traci on swoich właściwości, bez względu na ilość procesów, przez które przejdzie. Puszki z napojami mają zazwyczaj pojemność 0,33l (napoje gazowane) i 0,5l (piwa). Z racji tego, że puszki są zazwyczaj ozdobione logiem marki, której produkt sprzedają, to są też na świecie ludzie, którzy kolekcjonują takie kolorowe okazy.

czwartek, 6 stycznia 2011

Okna – jak się je wytwarza

Okna, to nic innego jak przezroczyste otwory w ścianie lub drzwiach, które pozwalają na przepływ światła do wnętrza pomieszczenia. Gdy okno jest otwarte, pozwala na wentylacje pomieszczenia, gdy jest zamknięte chroni nas przed złymi warunkami klimatycznymi oraz nadmiernym hałasem. Okna mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, najczęściej spotykane są drewniane lub z PCV. Każde okno składa się z kilku elementów, te elementy to: rama okna, zwana także ościeżnicą (najczęściej z drewna, PCV lub metalu); skrzydło – jest to część ruchoma okna, mocowana do ramy przy użyciu zawiasów; wypełnienie skrzydła – jest to zazwyczaj po prostu szkło, czyli szyba, które ma 1 lub więcej warstw.

Codzienna higiena – szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów są w każdym domu, w połączeniu z pastą do zębów, są podstawowym narzędziem pomagającym utrzymać nam higienę jamy ustnej. Każdy domownik ma zawsze swoją własną szczoteczkę, którą w wyniku zużycia, powinien wymieniać co kilka miesięcy. Szczoteczka pomaga nam rozprowadzić pastę po całej powierzchni zębów, usuwa resztki jedzenia oraz osad z czyszczonych obszarów. Kiedyś były tylko tradycyjne szczoteczki, o napędzie „ręcznym”, dziś coraz bardziej modne stają się szczoteczki elektryczne, posiadają one silniczek elektryczny, który wprawia małą okrągłą główkę w ruch obrotowy, a tym samym pozwala na dokładniejsze mycie zębów.

środa, 5 stycznia 2011

Przysmak Amerykanów – masło orzechowe

Masło orzechowe, jest pastą do jedzenia, wytwarzaną z suchych, palonych orzeszków ziemnych. Największą popularnością cieszy się na Filipinach, w Ameryce Północnej, Holandii oraz w Wielkiej Brytanii. Głównymi liderami na rynku eksportowym są Chiny i USA. Masło orzechowe jest tak popularne w Stanach, że ma nawet swój własny dzień, jest nim 24 stycznia. Masło to jest bardzo zdrowe, posiada zdrowe tłuszcze roślinne, cukier, sól i tylko niewielkie ilości szkodliwych tłuszczów trans, które są tam tylko po to, by zapobiegać rozwarstwieniu się produktu. Gdyby producenci ich nie dodawali, to konieczne byłoby zamieszanie pasty przed jej podaniem na stół.

Produkcja klocków lego

Lego jest firmą zabawkarską założoną w 1932 roku w Danii, jednak oryginalną nazwę przyjęła dopiero w 1934 roku. Na początku 1958 roku opatentowali system łączenia klocków przy pomocy wypustek i pasujących do nich otworów, który do dziś można spotkać w ich produktach. Szacuje się, że koncern logo jest w posiadaniu około 70% udziału na światowym rynku klocków, czyli około 400 mln ludzi co roku bawi się przy pomocy ich produktów. Firma, co pewien czas wypuszcza nowe serie klocków, tym samym młodzi budowniczy nie mogą narzekać na monotonność. Ciekawą atrakcją są też Legolandy, są to parki rozrywki, w których wszystko zrobione jest z klocków lego, dzięki temu, gdy obserwuje się je z góry, to przypominają małe miasteczka. Największy Legoland znajduje się w duńskim Billund i zajmuje powierzchnię 123 tys. m2.

wtorek, 4 stycznia 2011

Tak powstają kuchenki gazowe

Kuchenka gazowa została opatentowana w 1826 roku przez Jamesa Sharpa, a w 1836 roku otworzył on pierwszą fabrykę kuchenek gazowych. Dziś kuchenki gazowe są w większości domów, to na nich podgrzewa się wodę na herbatę, przygotowuje obiady, czy też piecze mięsa i ciasta. Jak sama nazwa wskazuje, w kuchenkach wykorzystuje się gaz, jest to zazwyczaj gaz ziemny, jednak w przypadku, gdy w pomieszczeniu nie ma dostępu do sieci gazowej, to używa się gazu LPG z butli. Tradycyjne kuchenki wyposażone są w 4 palniki do gotowania, każdy o innej wielkości oraz w piekarnik. Powoli jednak piekarniki gazowe zastępowane są piekarnikami elektrycznymi.

Masowa produkcja soku jabłkowego

Sok jabłkowy, jest sokiem owocowym wytwarzanym w drodze maceracji i prasowania jabłek. Sok jabłkowy jest jednym z najczęściej spotkanych soków owocowych, liderem w produkcji są Chiny, następnie Polska, Niemcy i Stany Zjednoczone. Soki te są bardzo zdrowe, zawierają różne składniki mineralne, w tym także bor, który pomaga utrzymać zdrowe kości. Ponadto w soku występuje dość znaczne stężenie polifenoli, które mogą chronić przed chorobami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa ze względu na zawarte w nich przeciwutleniacze, które pomagają ograniczyć prawdopodobieństwo rozwoju raka i choroby Alzheimera. Badania dowiodły także, że sok jabłkowy zwiększa ilość acetylocholiny w mózgu, która polepsza naszą pamięć.

poniedziałek, 3 stycznia 2011

Produkcja automatów do kawy

Dziś automaty do kawy już nikogo nie dziwią. Są wszechobecne, można je znaleźć na dworcach, w zakładach, w szkołach i uczelniach, na lotniskach itp. po prostu prawie wszędzie. Kiedyś ludzie niechętnie z nich korzystali, Ci co już sięgali po kubki, wiedzą doskonale, że kawę to przypominało tylko w wyglądzie. Teraz w sumie niewiele da się im zarzucić, kawa jest naprawdę dobra (sam z nich korzystam) i dosyć tania. Są nawet ludzie, którzy uważają, że jest znacznie lepsza od tej robionej we własnym domu. Trzeba przyznać, że te automaty to spore udogodnienie dla studentów, kiedyś trzeba było nosić ze sobą termos z kawą, by nie usnąć na wykładach, a teraz wystarczy 1,5zł (w zależności od miasta) by powieki wytrzymały 1,5h bez opadania.

Oto jak powstają karawany

Karawan jest pojazdem pogrzebowym, towarzyszy on w ostatniej drodze zmarłego, transportuje trumny np. z kościoła na cmentarz lub w inne miejsce pochówku, czy też do krematorium. Wśród firm pogrzebowych, często nazywa się je autokarami pogrzebowymi. Karawanami nie zostają „byle jakie” samochody, zazwyczaj to te bardziej luksusowe marki są na nie przerabiane. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie są to np. Cadillaki i Lincolny. W Europie są to najczęściej Mercedesy, Jaguary, Ople, Fordy i Volvo, kiedyś przerabiano też Rolls-Royce, ale jednak koszt ich wynajmu był zbyt wygórowany. Karawany w przeciwieństwie do innych samochodów, zachowują swoją sprawność przez bardzo długi czas, nawet 30 letnie karawany wciąż są sprawne i mogą przewozić trumny.

niedziela, 2 stycznia 2011

Samochody strażackie – jak się je buduje

Wóz strażacki, to specjalny pojazd, zaprojektowany tak, aby pomagać w walce z pożarami, poprzez transport strażaków na miejsce zdarzenia, zapewnienie im dostępu do wody i innych urządzeń niezbędnych do wykonywania zadania. Większość wozów strażackich wyposażona jest w sprzęt taki jak: drabiny, toporki, urządzenia do cięcia, gaśnice, urządzenia wentylacyjne, reflektory, samodzielne aparatury oddechowe itp. W większości krajów, wozy strażackie pomalowane są na kolor czerwony, ponadto tak samo jak karetka, czy policja, są pojazdami uprzywilejowanymi (czyli gdy jadą na sygnale, to mogą przejeżdżać na czerwonych światłach, zawsze mają pierwszeństwo itp.)

Sposób wytwarzania asfaltu drogowego

Asfalt należy do bitumin, czyli substancji organicznych stałych lub ciekłych o dużej lepkości. Jest to materiał w postaci skały lub lepkiej czarnej cieczy, która powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej. Stosuje się go do budowy nawierzchni dróg (ulic, po których wszyscy jeździmy), a także wykorzystuje, jako materiał izolacyjny. O jakości asfaltu świadczy temperatura w której zaczyna mięknąć, jego ciągliwość, stopień penetracji oraz łamliwość (pozwala to sądzić, że asfalt używany do produkcji dróg w Polsce, jest chyba z tej najniższej pułki, o czym mogą świadczyć ciągłe roboty naprawcze, nawet na stosunkowo nowych drogach. Kto jednak nie wierzy, ten uwierzy, kiedy w jednej z takich jeszcze nienaprawionych dziur zgubi koło).

sobota, 1 stycznia 2011

Komunikacja miejska – autobusy

Autobusy, to pojazdy drogowe przeznaczone do przewozu pasażerów. Według polskich przepisów muszą mieć więcej niż 9 miejsc (licząc miejsce kierowcy). Te, które spotykamy na polskich drogach mają jedną lub dwie części. Zazwyczaj są to parterowe pojazdy, jednak czasem można spotkać też jednopiętrowe. Obecnie najczęściej spotykane są parterowe autobusy, które dzięki specyficznej budowie i zastosowanej technice, mogą przechylić się w prawą stronę, obniżając tym samym wejście do poziomu krawężnika, co pozwala ludziom niepełnosprawnym, którzy jeżdżą na wózkach inwalidzkich, na łatwe dostanie się do środka. Są bardzo tanim środkiem transportu, przez co cieszą się dużą popularnością, dla wielu osób, są jedynym sposobem na dostanie się na czas do pracy.

Jak to jest zrobione – motocykle

Motocykle, to jednośladowe pojazdy samochodowe, które nie posiadają nadwozia. Zazwyczaj posiadają tylko dwa koła, można jednak spotkać egzemplarze z doczepionym specjalnym koszykiem i wtedy łącznie będą trzy koła. Motocykl może przewozić do 2 osób, jednak w przypadku zamontowanego z boku koszyka, liczba ta wzrasta do 3 (jedna osoba siedzi w koszyku). Szacuje się, że na świecie jest około 200 mln motocykli, czyli około 33 na 1000 osób (dla porównania, samochodów jest około 590 mln, czyli 91 na 1000 osób). Najwięcej motocykli (około 58%) jest w rozwijających się krajach Południowej i Wschodniej Azji, a także w krajach Azjatyckich znajdujących się na Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii).